Tarcza Antykryzysowa: Jak ubiegać się o 5000 zł bezzwrotnej pożyczki z Urzędu Pracy?

Photo by Dose Media on Unsplash

Dziś będzie coś kompletnie innego od dotychczas goszczących na tym blogu promocji bankowych. Z racji tego, iż chciałbym rozwinąć go bardziej pod kątem prostego i przystępnego bloga ogólnofinansowego (a nie jedynie ograniczonego do promocji bankowych) — taki był zresztą plan od samego początku, ale czasem życie weryfikuje nasze zamiary ;) — to chciałbym, aby takie teksty pojawiały się tutaj częściej. Oczywiście bez zaniedbywania promocji bankowych. 

Chciałbym opisać kilka najciekawszych moim zdaniem programów tarczy antykryzysowej. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to żadna promocja a rządowy sposób na walkę z kryzysem i w taki sposób należy do niego podchodzić. 

Kto może się ubiegać o tę pożyczkę?

Każdy mikroprzedsiębiorca (a więc osoba samozatrudniona lub przedsiębiorca zatrudniający mniej niż 10 pracowników oraz nieprzekraczający 2 mln euro rocznego obrotu netto i takiej samej kwoty rocznego bilansu), który założył działalność przed 1 marca 2020 roku.

Jak złożyć papierowy wniosek?  


1. Pobierz i wydrukuj dokumenty:



2. Podpisz obydwa egzemplarze umowy w miejscu, gdzie jest napisane "Pożyczkobiorca". Załącznika nr 2, który jest na końcu umowy, nie wypełniamy. Ten załącznik wypełnimy i wyślemy za kilka miesięcy, gdy ubiegać się będziemy o umorzenie pożyczki.


3. Wypełnij wniosek o udzielenie pożyczki. Numeru wniosku i umowy nie wypełniamy. Oprócz właściwego Urzędu Pracy i danych naszego przedsiębiorstwa należy również podać kwotę pożyczki i numer rachunku bankowego oraz złożyć podpis.


4. Wypełnij załącznik do wniosku. Tutaj wpisujemy kolejno: NIP, numer klasyfikacji PKD naszej działalności (jeśli mamy kilka, to wpisujemy ten, który generuje największy przychód) oraz określamy wielkość przedsiębiorstwa. 

W kolejnej rubryce (B) pytania 1 i 3 dotyczą spółek kapitałowych i mogą niektórych wprawić w zakłopotanie. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, zaznaczamy w nich opcję "nie dotyczy". 

Pytanie 2: przesłankami ogłoszenia upadłości są niewypłacalność oraz nadmierne zadłużenie. Jeśli kwalifikujemy się do upadłości, to pomocy nie dostaniemy.

W sekcji C należy przedstawić informację o już otrzymanej pomocy z powodu COVID-19. Jeśli żadnej pomocy jeszcze nie otrzymaliśmy (np. zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowego), to zaznaczamy tylko "nie" w pierwszym pytaniu.

Nie należy zapomnieć o imieniu i nazwisku, dacie i podpisie w sekcji D.


5. Włóż wypełnione i podpisane: oba egzemplarze umowy, wniosek oraz załącznik do koperty i wyślij na adres właściwego urzędu pracy lub złóż do skrzynki znajdującej się przed budynkiem.


6. Czekaj na informację zwrotną o udzieleniu pożyczki.


7. Od momentu udzielenia pożyczki prowadź dalej działalność gospodarczą przez co najmniej 3 miesiące.


8. WAŻNE: Gdy miną 3 miesiące od momentu udzielenia pożyczki, będziesz miał 14 dni na wypełnienie i złożenie do Urzędu Pracy (tradycyjnie lub online) wniosku o jej umorzenie wspomnianego w punkcie drugim. We wniosku tym podajemy kwotę, numer i datę udzielenia pożyczki oraz deklarujemy, że prowadziliśmy działalność przez 3 miesiące.

Jak złożyć wniosek online?  

Jeżeli chodzi o potrzebne informacje oraz deklaracje, to wniosek składany online nie różni się od tego papierowego. Składamy go z pomocą profilu zaufanego (profil taki można założyć również w niektórych bankach) na stronie internetowej: LINK.

PRZYDATNE LINKI:



Powyższy poradnik to dokładny sposób, w jaki składali wnioski moi znajomi i rodzina z moją pomocą. Co urzędnik, to jednak inna interpretacja, więc mogą się zdarzyć różnice. Słyszałem, że w niektórych urzędach przedsiębiorca jest wzywany do przyjazdu do UP w celu finalizacji umowy, a gdzie indziej odsyłają jeden egzemplarz pocztą. Nie biorę więc odpowiedzialności za powyższy poradnik. Przed złożeniem dokumentów należy zapoznać się z dokładną instrukcją, umową pożyczki oraz zasadami jej udzielania, które dostępne są na podlinkowanych wyżej portalach w sekcji PRZYDATNE LINKI.

Komentarze